main wrapper feedback wrapper map
Muhokama qilinadigan masalalar: Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси БМТ Тараққиёт Дастурининг “Ўзбекистон Бизнес Форуми” лойиҳаси ҳамкорлигида шу йилнинг 28-30 сентябр кунлари Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ тумани “Чорвоқ” оромгоҳида ҳакамлик судьялари учун “Ҳакамлик муҳокамаси ривожланишининг долзарб масалалари” мавзусида кузги мактаб ташкил этилади.
Сўнги йилларда ҳакамлик судларига қабул бўлган мурожаатлар сони тобора ошиб бормоқда. Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси биринчилардан бўлиб таркибида 200 дан ортиқ судьялар фаолият юритаётган 14 та ҳакамлик судларини ташкил этди. Мазкур ҳакамлик судлари томонидан даъво аризаларнинг умумий қиймати 50 млрд. сўмдан иборат бўлган 3000 га яқин низолар кўриб чиқилди. Ҳакамлик муҳокамасининг ривожланиши тадбиркорлик фаолиятига ўзининг ижобий таъсирини кўрсатмоқда. Ҳакамлик судлари ўзининг нисбатан кам харжлиги, ҳакамлик судьяларини танлаш имкониятининг мавжудлиги, иш кўрилишининг тезкорлиги ва махфийлиги ҳамда иқтисодий низоларни ҳал қилиш учун ҳужжатларни топшириш жараёнининг енгиллиги билан фарқланиб туради. Бундан ташқари, ҳакамлик судлари фаолиятининг ривожланиши давлат судларининг ишини енгиллаштиришга хизмат қилади.
Кузги мактаб доирасида ҳакамлик судлари фаолияти муҳокама қилиниб, Ўзбекистон Республикасининг “Ҳакамлик судлари тўғрисида”ги қонуни меъёрларининг ижро этилиши таҳлил этилади. Бунинг натижасида, ҳакамлик муҳокамасига оид қонунчиликни такомиллаштиришга қаратилган таклифлар ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда. Тадбирни юқори самарадорлигини таъминлаш мақсадида, иштирок этиш учун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати, Олий хўжалик суди, Адлия вазирлиги ҳамда бошқа тегишли идоралар вакилларининг иштирок этиши кўзда тутилган.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси тизимида ҳакамлик судлари ташкил этилгандан буен, судьялар малакасини оширишга катта эътибор қаратилмоқда. Шу мақсадда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Арбитражни ривожлантириш маркази томонидан “Ўзбекистон Бизнес Форуми” лойиҳаси ҳамкорлигида ҳар йили ҳакамлик судьяларини жамоат аттестациясидан ўтказилмоқда. Бу йил жамоат аттестацияси ўтказиш жараёнига Адлия вазирлиги, Олий хўжалик суди ва бошқа тегишли идоралар вакиллари жалб этилмоқда. Бугунги кунга келиб, жамоат аттестациясидан 130 дан ортиқ ҳакамлик судьялари мувафаққиятли ўтишди.
Тадбир ҳакамлик судьяларининг профессионал билим ва кўникмаларини оширишга, соҳанинг қонунчилик асосларини янада такомиллаштиришга ҳамда ҳакамлик муҳокамасини ривожлантиришга оид тегишли ташкилий чораларни ишлаб чиқишга хизмат қилади.

main wrapper feedback wrapper map
Обсуждаемые вопросы: Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан совместно с проектом ПРООН «Бизнес Форум Узбекистана» планирует проведение осенней школы для третейских судей на тему «Актуальные вопросы развития третейского разбирательства» 28-30 сентября 2010 года в зоне отдыха «Чорвок оромгохи», расположенной в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
С момента принятия Закона «О третейских судах» в 2007 году в республике наблюдается стабильный рост обращений в третейские суды. Торгово-промышленная палата одной из первых образовала 14 третейских судов, включающая в себя свыше 200 третейских судей. Данными третейскими судами было рассмотрено более 3000 споров с общей суммой исковых заявлений свыше 50 млрд. сумов. Развитие третейского разбирательства имеет положительное влияние на предпринимательскую деятельность. Третейские суды известны относительно низкими издержками, возможностью выбора третейских судей, оперативностью, конфиденциальностью и упрощенной процедурой подачи документов за разрешением экономических споров. Третейские суды также способствуют снижению нагрузки на государственные суды, которая составляет в среднем около 200 дел в месяц на одного судью.
Прошедшие 3,5 года с момента принятия Закона Республики Узбекистан «О третейских судах» позволяет проанализировать проделанные работы и оценить законодательные основы третейского разбирательства. Для этой цели в ходе осенней школы планируется рассмотрение деятельности третейских судов и исполнение требований Закона «О третейских судах». По итогам обсуждения планируется разработка предложений по дальнейшему совершенствованию законодательства о третейском разбирательстве. В целях повышения эффективности проводимого мероприятия в работе осенней школы планируется участие представителей Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Высшего хозяйственного суда, Министерства юстиции и других заинтересованных ведомств.
С момента образования третейских судов при Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан особое внимание уделялось повышению квалификации третейских судей. Для этой цели Центром развития арбитража при ТПП РУз при поддержке проекта ПРООН «Бизнес Форум Узбекистана» ежегодно проводится общественная аттестация третейских судей. Для проведения общественной аттестации привлекаются представители Министерства юстиции, Высшего хозяйственного суда и иных ведомств. Примечательно, что к настоящему времени свыше 130 третейских судей успешно прошли общественную аттестацию.
Организаторы надеются, что результаты осенней школы будут способствовать повышению уровня профессиональных знаний и практических навыков третейских судей, совершенствованию законодательно-правовой основы и определению организационных мер по дальнейшему развитию альтернативных методов разрешения споров.